Print this page

NCG Symposium 2022 Program

Date:  26 april 2022
Time: 09:30 - 18:30
Location: Hotel WICC, Lawickse Allee 9, Wageningen
Registration: required: send an e-mail with your name and organization with the subject 'NCG2022 registration' to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Program NCG Symposium 2022

Download PDF

Time (CET)

What

09:30 – 09:40

Opening
Prof. dr. Arnold Bregt

09:40 – 10:30

Baarda Lecture - SpaceTime AI: Concepts, Methods and Applications
Prof. dr. Tao Cheng

10:30 – 11:00

Tienstra Research Award Ceremony

11:00 – 11:30

Coffee Break

11:30 – 12:30

Parallel sessions

 

A
Education

Chair: Martin Saltzmann

B
High resolution

Chair: Arnold Bregt

C
Image segmentation

Chair: Ramon Hanssen

D
Deep learning

Chair: Sytze de Bruin

11:30 – 11:45

Farzaneh Dadrass Javan, UT, How can Challenge Based Learning (CBL) contribute to teach UAV Photogrammetry? 

Nandika Tsendbazar, WUR,  Operational validation of annual land cover maps at different resolutions

Ning Zhang, UT, Semantic Segmentation in low-light indoor environments

Alex Levering, WUR, Fair Landscape quality Assessments from Optical Imagery

11:45 – 12:00

Marinus de Bakker, HAS, From “Geo Media Design” towards “Applied Geo-information Science”. The journey of changes in educational vision

Adriaan van Natijne, TUD, The Netherlands in x, y, and t: the benefits of a Sentinel-2 data cube

Felix Dahle, TUD, Deep learning for semantic segmentation of historical images from Antarctica

Alireza Amiri-Simkooei, TUD, Development of least-squares-based deep learning technique: A geostatistical approach with geoscience applications

12:00 – 12:15

Camille van der Harten, GeoBusiness NL, Het kwantificeren van de omvangen van de geosector en de onderwijsbehoefte

Frithjoh Ehlers, TUD, High-resolution satellite radar altimetry

Abhisek Maiti, UT, Effect of Label Noise in Semantic Segmentation of High Resolution Aerial Images and Height Data

 

12:15 – 12:30

Q&A

Q&A

Q&A

Q&A

12:30 – 13:30

Lunch

13:30 – 14:30

Parallel sessions

 

A
Urban challenges

Chair: Dirk Dubbeling

B
InSAR

Chair: Sander Oude Elberink

C
Coastal systems

Chair: Sytze de Bruin

D
Data assimilation

Chair: Judith Verstegen

13:30 – 13:45

Samer Karam, UT, Micro and macro quadcopter drones for indoor mapping to support disaster management

Anurag Kulshrestha, UT, Classification of Sinkhole-related Anomaly in InSAR Deformation Time Series using Supervised LSTM Modelling

Mieke Kuschnerus, TUD, Assessing Coastal State Indicators with Permanent Laser Scanning

Srikumar Sastry, UT, Diverse Bayesian Active Learning with Simulated Annealing for Remotely Sensed Image Classification

13:45 – 14:00

Lixia Chu, TUD, Response of air pollution to Covid-19 features in Germany and the Netherlands

Wietske Brouwer, TUD, A quality metric for InSAR observations

Andreas Theodosiou, TUD, Wide-Swath Ocean Topography Using Formation Flying and Squinted Geometry

Xu Shan, TUD, Towards constraining water and carbon cycle processes with radar data through assimilation

14:00 – 14:15

Thomas Wierikx, TUD, Predicting So#eff5f9lar Panel Adoption Based on Spatial and Socioeconomic Factors

Yuqing Wang, TUD, Recursive InSAR Processing and Anomaly Interpretation for Near-Real-Time Monitoring of the Built Environment

Inger bij de Vaate, TUD, Mapping secular changes in tides from satellite radar altimetry

Deborah Gaso Melgar, WUR, Efficiency of assimilating leaf area index into a soybean model to assess within-field yield variability

14:15 – 14:30

Q&A

Q&A

Q&A

Q&A

14:30 – 14:45

Time to change between sessions

14:45 – 16:00

Parallel sessions

 

A
3D buildings

Alexander Klippel

B
Crop analysis

Sytze de Bruin

C
Combining remote and in-situ sensors

Chair: Harm Bartholomeus

D
Spatio-temporal analysis

Chair: Arnold Bregt

14:45 – 15:00

Jin Huang, TUD, Automatic Symmetrization of 2D shapes

Norazlida Jamil, WUR, Evaluation of Individual Plant Growth Estimation in an Intercropping Field with UAV Imagery

Yosra Afrasteh, TUD, Including the model-based hydrodynamic leveling data in realization of the European vertical reference system

Na Chen, WUR, Characterizing regrowing forests in Brazil using multi-source remote sensing data

15:00 – 15:15

Sharvi Khawte, UT, Digital Twin Creation For Slums In Brazil Based On UAV Data

Vineet Kumar, TUD, Agricultural SandboxNL: A crop parcel-level database over the Netherlands using Sentinel-1 SAR satellite observations

Simon van Diepen, TUD, Enabling Peatland InSAR Observations using Radar Transponders

Arnan Araza, WUR, An exploratory assessment of the past decade changes in above-ground biomass from four multi-temporal global products

15:15 – 15:30

Camilo León-Sánchez, TUD, Exploiting CityGML-based 3D City models for energy-related applications

Chenglong Zhang, WUR, High-resolution aerial RGB imagery for flowering intensity quantification: a triennial study in a high-density apple orchard

Samer AlMashharawi, TUD, Sensitivity of Intermediate Scale Novel Sensors for Detecting Tree Water Content in Orchard Systems

Saeed Khabbazan, TUD, How Surface Canopy Water Can Affect Agricultural Monitoring Using SAR?

15:30 – 15:45

Khaled Alhoz, TUD, Information management aligned with ISO 19650 standards in Web GIS

Na (Lala) Wang, WUR, Understanding the physiological and non-physiological variations in UAV-based SIF response to water stress in sugar beet observations with a radiative transfer model

Quanxing Wan, WUR, Simulation of Factors Influencing Temperature Measurements from Miniaturized Thermal Infrared (TIR) Cameras: a Laboratory-based Approach

Carolina Pereira Marghidan, UT, Assessing the spatio-temporal distribution of extreme heat events in Mozambique using the high-resolution remotely sensed CHIRTS-daily temperature dataset for 1983-2016

15:45 – 16:00

Q&A

Q&A

Q&A

Q&A

16:00 – 16:30

Coffee break

16:30 – 17:30

Parallel sessions

 

A
Cadastral data

Chair: Martin Salzmann

B
Infrastructure

Chair: Judith Verstegen

C
Subsurface

Chair: Ron van Lammeren

D
Point clouds

Chair: Harm Bartholomeus

16:30 – 16:45

Edward Verbree, TUD, Galileo improved services for cadastral augmentation development on-field validation (GISCAD-OV)

Sofia Tilon, UT, Towards Improved Unmanned Aerial Vehicle Edge Intelligence: A Road Infrastructure Monitoring Use-Case

Wilfred Visser, TNO, Data extraction using OCR, NLP, and machine learning techniques for oil and gas

Yao Wei, UT, Deep Generative Models for 3D Point Cloud Generation from a Single Image

16:45 – 17:00

Blessing Munakamwe, UT, Suitability of Unmanned Aerial Vehicle To support Communal Land Registration in Zimbabwe

Nima Zarrinpanjeh, UT, GIS-based 3D Measurement and Visualization of Underground Utility Network: A Conceptual Design

Philip Conroy, TUD, Enabling InSAR Observations of the Dutch Peatlands Using Segmented Processing

Zexin Yang, TUD, Efficient Registration of Forest Point Clouds by Global Matching of Relative Stem Positions

17:00 – 17:15

 

Gonzalo Mier Munoz, WUR, Fields2Cover library: Planning improved tractor paths

Yan Yuan, TUD, Soil Moisture Variation Induced Phase Closure Analysis in Support of Deformation Monitoring

Yadav Yogender, UT, Hybrid Adjustment of UAS-based LiDAR and Image data

17:15 – 17:30

Q&A

Q&A

Q&A

Q&A

17:30 – 18:30

Drinks

Last modified on Monday, 25 April 2022 13:29

Download attachments: